معادله جهانی هدررفت خاک اصلاح شده ( تهیه نقشه فرسایش با RUSLE)

قیمت:
رایگان

زمان:
17 دقیقه

مدرس:
آزاده مهری

محتویات:
یک فایل MP4

نرم افزارهای مورد نیاز:
IDRISI ، ArcGIS

پیش نیاز:
آشنایی اولیه با ایدریسی و ArcGIS

توضیحات:
RUSLE (Revised Universal Soil Loss Equation) یک روش پذیرفته شده جهانی است که می تواند به عنوان یک مدل مناسب جهت پیش بینی و برآورد فرسایش خاک در مناطق گسترده و با پوشش و کاربری سرزمین مختلف مانند اراضی زراعی، جنگل و مرتع مورد استفاده قرار گیرد. RUSLE میزان هدررفت خاک حاصل از فرسایش آبی را به‌عنوان تابعی از قابلیت فرسایندگی باران، پستی و بلندی، قابلیت فرسایش خاک، کاربری و پوشش زمین و مدیریت پیش بینی می کند. هنگامی که این مدل با داده های رستری حاصل از سامانه اطلاعات جغرافیایی ترکیب می شود قدرت پیش بینی آن افزایش می یابد. به کمک فنون سنجش از دور و سامانه های اطلاعات جغرافیایی، مدل RUSLE به‌عنوان یک مدل توزیعی برآورد هدررفت خاک نه تنها در مناطقی با شیب نسبتا کم، بلکه در مناطقی با ساختار پستی و بلندی پیچیده تر نیز مورد استفاده قرار گرفته است.

در این ویدیو، نحوه محاسبه فاکتورهای مورد نیاز مدل RUSLE توضیح داده شده است. همچنین، به دستورهای مورد نیاز در نرم افزار ایدریسی و ArcGIS اشاره شده است. در این ویدیو تمامی دستورها و ماژول ها فقط معرفی شده اند و نحوه اجرای آن ها به طور کامل تشریح نشده است.

حق انتشار:
تمام حقوق مادی و معنوی این اثر متعلق به آکادمی آموزشی و پژوهشی محیط زیست است و تکثیر آن خلاف قانون و اخلاقیات است. این آموزش صرفا جهت استفاده شخصی شماست. لطفا از اشتراک و فروش آن خودداری نمایید.

معادله جهانی هدررفت خاک اصلاح شده ( تهیه نقشه فرسایش با RUSLE)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *