معرفی روش دلفی

قیمت:
رایگان

زمان:
6 دقیقه

مدرس:
آزاده مهری

محتویات:
یک فایل MP4، یک فایل pdf

نرم افزارهای مورد نیاز:
SPSS

پیش نیاز:
ندارد

توضیحات:

اساساً دلفي نامي داده شده به يك سري فرآيند ارتباطي ساختارمند است كه جهت ابراز و اصلاح نظرات يك گروه كه معمولاً متخصصان هستند به كار مي­رود. این روش بر پاية نظرات شهودي متخصصان قرار دارد و در آن يك گروه از متخصصان پس از ابراز نظرات خود در مورد يك مسئله مشخص، به اجماع دست مي­يابند. روش دلفی با اين هدف ابداع شده است كه حداكثر استفاده را از نظرات گروهي به عمل آورده و ناسازگاري را به حداقل برساند. مشخصاً نمي­توان گفت كه تنها يك روش دلفي وجود دارد، بلكه گونه­هاي مختلفي با كاربردهاي متنوع از اين روش ارائه شده است. با این وجود، در اين مطلب كه در روش دلفي بررسي نظر متخصصان در دو يا چند مرحله انجام مي­شود و هر مرحله مورد بررسي قرار گرفته و نتايج آن به عنوان بازخورد به اعضاي شركت­كننده ارائه مي­شود اتفاق نظر وجود دارد. بدين ترتيب، پاسخ متخصصان و ديدگاه آنان از مرحله دوم تحت تأثير نظرات همكاران شركت كننده در تحقيق كه از مرحله اول گردآوري شده قرار مي­گيرد.

روش هاي تحليل داده­ها برحسب هدف مطالعة دلفي، ساختار مراحل، نوع سوالات و اعضاي شركت كننده متفاوت است. در این ویدیو، ارزیابی اجماع از طریق سه معیار بررسی می شود، که عبارتند از: میانه (Median) بزرگتر یا مساوی 4، دامنه بین چارکی (IQR_ Interquartile range) کوچکتر یا مساوی 1، و انحراف معیار کوچکتر از 1. برای بررسی میزان توافق کلی و اجماع میان اعضا ضریب کندال دبلیو(Kendall’s W) بزرگتر یا مساوی 5/0 به عنوان معیار توقف مراحل دلفی در نظر گرفته می شود. به منظور اطلاعات بیشتر فایل pdf قرار داده شده در فایل دانلودی را مطالعه نمایید.

حق انتشار:
تمام حقوق مادی و معنوی این اثر متعلق به آکادمی آموزشی و پژوهشی محیط زیست است و تکثیر آن خلاف قانون و اخلاقیات است. این آموزش صرفا جهت استفاده شخصی شماست. لطفا از اشتراک و فروش آن خودداری نمایید.

معرفی روش دلفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *